Pro plnou funkčnost těchto stránek, stejně jako Interaktivních plánů dopravy, je potřeba mít zaplý JavaScript!

Tipy na akce

Velikonoce na hradech a zámcích aneb vejce desetkrát jinak

Velikonoce na hradech a zámcích aneb vejce desetkrát jinakPro letošní Velikonoce nabízí portál Kudy z nudy nespočet zajímavých akcí. Za zážitky a dobrým jídlem se můžete vypravit třeba na hrady a zámky. Jako bonus si užijete i svátečně vyzdobené interiéry, předvádění typických velikonočních zvyků a také ochutnávky pochoutek ze šlechtických kuchyní.

Skvělý tip na Velikonoce: fara kardinála Tomáška a další farní ubytování

Skvělý tip na Velikonoce: fara kardinála Tomáška a další farní ubytováníAť už jsou pro vás Velikonoce oslavou svátků vykoupení, naděje a znovuzrození, anebo jen čtyři volné jarní dny, určitě vám přijde vhod nějaký výlet. Až budete pátrat o pěkném místě k ubytování, jen stěží pro největší svátky církevního roku najdete stylovější místa než fary. Kde a jak je ale hledat?

Probuďte chomutovské medvědy ze zimního spánku

Probuďte chomutovské medvědy ze zimního spánkuPo tři měsíce trvajícím odpočinku čeká Nera, Michala, Míšu a Noru nejen sladké probuzení. Přijďte v sobotu 17. března ve 13 hodin do Podkrušnohorského zooparku v Chomutově probouzet medvědy ze zimního spánku.

Černokostelecký pivovár slaví 17. výročí a zve na den otevřených dveří

Černokostelecký pivovár slaví 17. výročí a zve na den otevřených dveříJiž tomu bude sedmnáct let, co se začala psát novodobá historie černokosteleckého pivováru. Přijďte si v sobotu 17. března připomenout důležitý mezník v historií českého pivovarnictví. Po celý den se budou konat prohlídky nově rekonstruovanými technologickými prostory, Těšit se můžete na jalovou várku na varně na přímý otop dřevem, čerpání mladiny na chladicí štoky, sprchový aparát v provozu, kontinuální hvozd typu Ječmenz roku 1876, zdejší piva a mnoho dalších pivovarských vychytávek.

O víkendu se otevírá zámek Buchlovice

O víkendu se otevírá zámek BuchloviceS odcházející zimou se postupně otevírají hrady, zámky na Východní Moravě. Zámek v Buchlovicích bude milovníkům památek a historických interiérů otevřen od soboty 17. března. O Velikonocích navíc zámecké místnosti opět prozáří a provoní výstava tulipánů, pojmenovaná příznačně Tulipománie.

Turistům je na Staroměstské radnici k dispozici virtuální orloj

Turistům je na Staroměstské radnici k dispozici virtuální orlojKdyž ne pravý, tak aspoň virtuální – Praha spustila na Staroměstské radnici obrazovku, na které promítá virtuální orloj. Ten originální prochází generální rekonstrukcí a na své místo se vrátí až na konci léta. Pražanům, turistům a návštěvníkům hlavního města je od poloviny března k dispozici aspoň projekce, na které jsou vidět všechny pohyby apoštolů a ciferníku a doprovází ji i kokrhání kohouta a zvonění kostlivce.

V Zoo Dvůr Králové si prohlédnete největší expozici zvířecích koster

V Zoo Dvůr Králové si prohlédnete největší expozici zvířecích koster Královédvorská zoologická zahrada otevřela novou expozici Umění pod kůží aneb krása kosti. V suterénu Neumannovy vily, správní budovy zoo, je více než 330 kosterních exemplářů zvířat celého světa. Jedná se o největší veřejně přístupnou sbírku tohoto druhu v České republice. Návštěvníkům je přístupná denně od 9:00 hodin.

Praha se zazelená: Staňte se na jediný den Iry a oslavte svátek svatého Patrika

Praha se zazelená: Staňte se na jediný den Iry a oslavte svátek svatého PatrikaDůvodů k oslavám není nikdy dost, tak proč v sobotu 17. března neoslavit v Praze společně s Iry Den svatého Patrika? Portál Kudy z nudy vám k tomu nabízí spousty lákadel – průvod Prahou, zelený Tančící dům, ale i další akce s irským laděním. Takže kam se vypravit a užít si to, co slavný irský světec nabízí?

Tipy kam o víkendu s dětmi

Tipy kam o víkendu s dětmiNevíte co s volným víkendem? Užijte si s dětmivíkend a vypravte se na zajímavý výlet. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, tvořivých dílen nebo na čerstvém vzduchu. Vydejte se na zajímavou výstavu, na výlet na hrady a zámky, za zábavou či kulturou. Co vše můžete o víkendu podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.

Tipy na zajímavé akce v Praze a okolí na víkend

Tipy na zajímavé akce v Praze a okolí na víkendV Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend, zajímavé výlety a novinky? Nechte se inspirovat našimi tipy na aktuální víkend: 16. až 18. března 2018. Další akce a inspiraci na výlety z Prahy i do Prahy a ze středních Čech najdete na Kudy z nudy snadno v horním menu "Kalendář akcí".

Farmářské trhy opět lákají na zámek Doudleby

Farmářské trhy opět lákají na zámek DoudlebyJaro je doslova za dveřmi a seriál letošních zámeckých trhů začíná! V neděli 18. 3. 2018 se můžete na zámku Doudleby nad Orlicí připravit na Velikonoce, chybět nebude pletení pomlázek či řemeslníci. Areálem doudlebského zámku bude v neděli vonět zabijačka, šikovné farmáře a pěstitele doplní řemeslné stánky, v nabídce budou mimo jiné i jarní sadby a květiny, občerstvení je zajištěno a sortiment pro celou rodinu bude tradičně k dispozici. Během trhů bude letos poprvé otevřen i samotný zámek, který nabídne dvě prohlídky.

Proměňte se v obry a projděte se miniaturními světy!

Proměňte se v obry a projděte se miniaturními světy!Vydejte se na cesty podobně jako slavný Gulliver! Nemusíte se ale plavit po jižních mořích a hledat maličké obyvatele Liliputu, stačí se vypravit do Mariánských Lázní nebo do Ostravy. Právě tam totiž objevíte dva nejznámější areály plné miniaturních staveb, aut, vláčků a lodí. A také novinek, které vás možná vylákají na výlet hned v prvních jarních dnech!

Národní zemědělské muzeum v Praze otevírá novou expozici zemědělství

Národní zemědělské muzeum v Praze otevírá novou expozici zemědělstvíVe čtvrtek 15. března 2018 otevírá Národní zemědělské muzeum v Praze novou expozici Zemědělství. Nová expozice Zemědělství tvoří pomyslné jádro prezentačního konceptu muzejní budovy na Letné se základnou v expozicích tematicky zaměřených na přírodu a gradujících v expozicích věnujících se jídlu a životu. Mezi nejzajímavější exponáty patří ruchadlo bratranců Veverkových nebo plemenný býk César.

Velikonoční trhy v centru Prahy začnou už tuto sobotu!

Velikonoční trhy v centru Prahy začnou už tuto sobotu!Praha zavoní jarem a oslaví Velikonoce největšími trhy v České republice. Oslavy největších křesťanských svátků začnou v centru metropole 17. března a skončí 8. dubna 2018. Jarní trhy nabídnou lidovou zábavu, ukázky tradičních zvyků a řemesel i dobré jídlo. Za trhy se můžete vypravit na Staroměstské náměstí, kde bude tradičně největší trh, na Václavák, náměstí Republiky, náměstí Míru anebo na komorní trh na Pražském hradě.

50 tipů na víkend z celého Česka

50 tipů na víkend z celého ČeskaTipy na akce od pátku 16. 3. 2018 do neděle 18. 3. 2018. Užijte si výlety za zimní romantikou, aktuální výstavy, zábavu s dětmi, gastronomické akce a inspiraci na skvělé předjarní zážitky z celé České republiky! Další možnosti pro výlety z kalendáře akcí snadno a rychle najdete v horním menu portálu Kudy z nudy.

Krušovický pivovar láká na speciální kurzy

Krušovický pivovar láká na speciální kurzyVšem milovníkům piva jsou určeny speciální kurzy, které pro ně připravil pivovar v Krušovicích. Díky nim se tak všichni zájemci seznámí s technologií výroby piva krok za krokem a současně dostanou příležitost vyzkoušet si pivovarnické řemeslo v praxi. Kromě toho se zde naučí pivo degustovat. První kurzy se konají už 17. března, další pak v červnu a říjnu.

Mercedes-Benz Prague Fashion Week se blíží

Mercedes-Benz Prague Fashion Week se blížíMercedes Benz Prague Fashion Week je mezinárodní festival české a slovenské módy. Tato pravidelná kulturní a společenská událost od roku 2010 představuje formou přehlídek nejlepší tuzemské módní návrháře a tematický doprovodný program. Přehlídky nadcházející jarní edice Mercedes - Benz Prague Fashion Weeku 2018 představí od 16. do 23. března zavedené domácí značky i začínající návrháře. Bohatý doprovodný program bude volně přístupný veřejnosti.

Legiovlak vyjíždí do další sezóny, první zastávkou je Stříbro

Legiovlak vyjíždí do další sezóny, první zastávkou je StříbroNádraží ve Stříbře je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Slavnostní zahájení se uskuteční ve čtvrtek 15. března v 10 hodin. Široké veřejnosti bude Legiovlak ve Stříbře otevřený každý den až do neděle 18. března 2018. Ve všední dny se k legionářům můžete podívat od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin. Legiovlak si klade za cíl oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posilovat národní hrdost.

Naplánujte si Velikonoce! 7 tipů, kde si užít zvyky a tradice

Naplánujte si Velikonoce! 7 tipů, kde si užít zvyky a tradiceHrady, zámky i skanzeny po celé zemi chystají program na nadcházející svátky jara. Chcete-li si připomenout starobylé zvyky a obyčeje, nasát velikonoční atmosféru, nebo zažít prohlídky interiérů „jinak“, vybírejte z nabídky portálu Kudy z nudy.

Světový den vody 2018: Prohlídky vodáren, jezů a přehrad

Světový den vody 2018: Prohlídky vodáren, jezů a přehradOslavy Světového dne vody, který každoročně připadá na 22. března, jsou tradičně spojeny s množství akcí určených pro veřejnost, při kterých je možné navštívit jinak nepřístupná místa spojená s vodou. Protože Světový den vody letos připadá na čtvrtek, konají se první akce už o víkendu 17. a 18. března, další pak v průběhu týdne, nejčastěji 24. a 25. března 2018. Užijte si prohlídky vodáren, čistíren, přehrad a dalších neobvyklých míst!

Skleník na Pražském hradě bude od pátku mimořádně přístupný

Skleník na Pražském hradě bude od pátku mimořádně přístupnýOd 16. do 25. března 2018 můžete mimořádně navštívit jindy nepřístupný empírový pěstební skleník na Pražském hradě! Koná se zde totiž výstava Předjaří v Královské zahradě 2018 - Květiny, tapiserie a gobelíny. Výstava potěší každého, kdo ocení spojení krásy a poznání, a chce přijít do Královské zahrady Pražského hradu v čase, kdy příroda ještě spí zimním spánkem.

15 tipů, kam se vydat s dětmi za loutkami a hračkami do muzeí i divadel

15 tipů, kam se vydat s dětmi za loutkami a hračkami do muzeí i divadelTaké vás vždycky fascinovaly loutky a jejich svět? A pamatujete ještě jak se hraje loutkové divadlo? Znovu do dětství se vydejte spolu s vašimi ratolestmi do muzejí, která se věnují loutkářství nebo na loutkové představení. Vždyť české loutkářství má u nás letitou tradici a dokonce se dostalo na Seznam nehmotného dědictví UNESCO. V nejrůznějších expozicích uvidíte historické i současné, české i zahraniční loutky a navíc si hraní sami můžete vyzkoušet. Na své si přijdou i milovníci panenek, pro které máme také několik tipů. Tím nejžhavějším je výstava souboru domečků pro panenky v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu.

Festival světla Blik Blik rozsvítí Plzeň videomappingem a světelnými instalacemi

Festival světla Blik Blik rozsvítí Plzeň videomappingem a světelnými instalacemiVideomapping, světelné instalace, interaktivní objekty a další umělecká díla spojená se světlem ovládnou v pátek a sobotu 16. a 17. března Plzeň v rámci festivalu světla Blik Blik. Letos festival symbolicky připomene oslavy 100. výročí založení Československa. Po dva večery budou na trase ulicemi městské čtvrti Slovany do DEPO2015 a v areálu Plzeňského Prazdroje k vidění umělecké instalace českých i zahraničních tvůrců.

Rožnov láká o víkendu na Josefský jarmark

Rožnov láká o víkendu na Josefský jarmark Velmi zajímavé a oblíbené programy nabídne s přicházejícím jarem Rožnov pod Radhoštěm návštěvníkům i místním obyvatelům. Tradiční Josefský jarmark můžete navštívit v pátek 16. 3. a v sobotu 17. 3. na Masarykově náměstí v Rožnově pod Radhoštěm.

Přivítejte jaro v Harrachově s Krakonošem!

Přivítejte jaro v Harrachově s Krakonošem!V sobotu 17. března 2018 už tomu bude 72 let od zrodu této tradiční harrachovské akce, která v roce 1946 vznikla díky místní aktivní spolkové činnosti a radosti z konce 2. světové války. Jádro akce se dochovalo do dob dnešních, tzn., že se očekává příjezd pána hor, Krakonoše, který má za úkol, jaksepatří se vší slávou, přivítat se svou družinou a návštěvníky příchod jara. Návštěvníci uvidí nejen samotného jemnostpána Krakonoše, ale i jeho policii, čertiska, která nenechají bez povšimnutí žádného hříšníka a mnoho dalších roztodivných bytostí.

Rozhledny roku a nejoblíbenější vyhlídky: které byste vybrali vy?

Rozhledny roku a nejoblíbenější vyhlídky: které byste vybrali vy? Před pár dny skončily dvě ankety, které vyhlašuje Klub přátel rozhleden. V první nazvané Rozhledna roku 2017 sbíraly hlasy novinky, druhé hlasování pátralo po nejoblíbenější rozhledně Česka. Body v něm získaly žhavé novinky i letité stařenky!

Tisíce křehkých květin provoní zámek v Litomyšli

Tisíce křehkých květin provoní zámek v Litomyšli Státní zámek Litomyšl otevře novou návštěvnickou sezónu již 16. března 2018, a to opět voňavou květinovou výstavou – tentokrát k 450. narozeninám zámku (1568–2018). Uskuteční se v jediných dochovaných renesančních sálech v zámeckém přízemí, které je i bezbariérově přístupné. Tisíce živých květů ve více než třech desítkách aranžmá provoní reprezentační sály zámku v Litomyšli do 2. 4. 2018.

Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež nabízí řadu zajímavých inscenací

Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež nabízí řadu zajímavých inscenacíVe dnech 15. až 25. března 2018 se uskuteční již 18. ročník Přehlídky ke Světovému dni divadla pro děti a mládež. Přehlídka uvede 14 představení, které se budou hrát v několika pražských divadlech: v Divadle v Celetné, v Klubu Mlejn, v divadle Minor a v divadle Disk.

O víkendu jsou na zámku v Mníšku pod Brdy přichystané prohlídky pro děti

O víkendu jsou na zámku v Mníšku pod Brdy přichystané prohlídky pro dětiZámek Mníšek pod Brdy připravil na víkend 17. a 18. března program pro rodiny s dětmi ve věku od 3 do 9 let. V sobotu to budou pohádkové prohlídky s královnou Elsou a v neděli pak putování za zámeckými skřítky. Dospělí si mohou prohlédnout prvorepublikové interiéry.

Febiofest slaví 25 let a nabídne samé lahůdky

Febiofest slaví 25 let a nabídne samé lahůdkyChcete vidět oceněné snímky z festivalů v Berlíně, Cannes, Benátkách, Torontu či San Sebastianu a na vlastní kůži zažít lesk červeného koberce? Pak se vydejte na již 25. Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, který se uskuteční od 15. do 24. března 2018 v pražském multikině CineStar na Andělu. Letošní Febiofest se ponese v duchu oslav a velmi nabitého programu. Představí více než 160 celovečerních filmů v patnácti sekcích. V rámci regionálních ozvěn pak uvidíte filmy uváděné v naprosté většině v české premiéře. U příležitosti výročí se můžete těšit na speciální sekci s názvem Best of, v rámci které bude uvedeno deset divácky nejoblíbenějších snímků Febiofestu.

Vodárenské muzeum v pražském Podolí láká na Světový den vody

Vodárenské muzeum v pražském Podolí láká na Světový den vodyExpozice Muzea pražského vodárenství se nachází v objektu staré filtrace úpravny vody Podolí v Praze 4. Pravidelně se v Muzeu pražského vodárenství konají Dny otevřených dveří na jaře, kdy se slaví Světový den vody a na podzim. V roce 2018 bude muzeum otevřeno o víkendu 17. a 18. března. Jinak se sem můžete vypravit také každý čtvrtek nebo každou druhou sobotu v měsíci.

Česká Cesta za králem trollů: pojďte s námi na výlet a do kina!

Česká Cesta za králem trollů: pojďte s námi na výlet a do kina!Severské pohádky nepřicházejí do našich kin příliš často, takže pokud jste zvědaví, vydejte se s námi na Cestu za králem trollů. Klasická norská pohádka se totiž kromě skandinávských fjordů, hor a plání natáčela hlavně v Česku. Do kina na ni můžete vyrazit od čtvrtka 15. března.

Příští týden startují velikonoční trhy v Praze

Příští týden startují velikonoční trhy v PrazeHlavní město oslaví největší křesťanské svátky v centru Prahy Velikonočními trhy inspirovanými folklórní tradicí z celé České republiky. Přímo na tržišti budou předvádět své umění pletači pomlázek, malíři kraslic, mistři kováři a další řemeslníci. Velikonoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 17. března a skončí v neděli 8. dubna 2018. Kromě těchto největších trhů se v celé Praze objeví také menší jarmarky, například na náměstí Míru, Pražském hradě, Kampě nebo na náměstí Republiky.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem zve na jarní prázdniny

Národní hřebčín Kladruby nad Labem zve na jarní prázdninyPřed 439 lety, dne 6. března 1579 vydal císař Rudolf II. dekret, kterým při kladrubské oboře založil císařský hřebčín. Při výročí této události jsou o jarních prázdninách pro Pardubický kraj, které se konají v termínu od 12. do 18. března 2018, zvání všichni zájemci na návštěvu za starokladrubskými koňmi do Národního hřebčína.

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty? Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita posledních několik let roste. Poznávací a pobytové dovolené u moře tím samozřejmě nekončí, ale rostoucí popularitu začíná získávat volný čas strávený jinak.

Česká Golgota se stala národní kulturní památkou

Česká Golgota se stala národní kulturní památkouMezi národní kulturní památky se nově zařadil malebný poutní areál Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka. Kostel má zajímavý půdorys ve tvaru šestilistu, inspirovaný jerusalémskou Golgotou. Barokní kostel s komplexem dalších staveb nechal vybudovat v 18. století František Michal August Šubíř z Chobyně jako projev díků za odvrácení morové nákazy. Projekt vypracoval slavný architekt Jan Blažej Santini.

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupnýChcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den od 10 do 18 hodin, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.

20 tipů na předjarní výlety na hrady a zříceniny

20 tipů na předjarní výlety na hrady a zříceninySotva se trochu oteplí a pokud březen nevládne zrovna dešťovou holí, je čas vyrazit na výlet. V našich dnešních tipech najdete hrady, které již otevřely své brány prvním turistům, ale i pěkné hradní zříceniny, které jsou volně přístupné. Z některých míst bude touto dobou jedinečný výhled díky dosud bezlistým stromům. Užijte si předjaří pěkným výletem!

Temná místa: věznice, káznice, katovny a šatlavy

Temná místa: věznice, káznice, katovny a šatlavyMísta, kde vám skutečně bude běhat mráz po zádech, to jsou staré věznice a šatlavy. Na mnohé z nich se dávno zapomnělo, jiné ale žijí dál – v legendách, příbězích, starých písničkách a také jako muzejní expozice. Kam se můžete vypravit a zblízka se podívat na jejich temnou historii?

Hrady a zámky letos představí diplomaty z řad české šlechty

Hrady a zámky letos představí diplomaty z řad české šlechtyHrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují sezonu, v níž se vydávají po stopách šlechty českých zemí v evropské diplomacii. Na čtyřiceti hradech a zámcích budou probíhat výstavy a doprovodné programy zaměřené na šlechtické rody, které významně ovlivnily běh evropských a světových dějin. K oslavám sta let novodobé české státnosti se Národní památkový ústav připojuje projektem Století republiky v jehož rámci se můžete těšit na speciální prohlídkové trasy na hradech a zámcích.


© kudyznudy.cz

Tipy na aktivity


© kudyznudy.cz

MAPA ROKU
Ocenění a značka kvality interaktivních plánů od Kartografické společnosti ČR.
Copyright © 2016 SmartGIS s.r.o.