Pro plnou funkčnost těchto stránek, stejně jako Interaktivních plánů dopravy, je potřeba mít zaplý JavaScript!

Tipy na akce

Oslavy kávové kultury si můžete užít o víkendu na Prague Coffee Festival

Oslavy kávové kultury si můžete užít o víkendu na Prague Coffee FestivalO víkendu 20. a 21. října 2018 proběhne v Pražské tržnici v Holešovicích sedmý ročník Prague Coffee Festivalu. Jedná se o největší kávový festival v České republice, na kterém se pravidelně potkávají odborníci ze světa kávy i nadšenci z řad laické veřejnosti. Pořadatelem festivalu je spolek Coffee Embassy, jehož cílem je rozvíjet a propagovat kávovou kulturu.

Den stromů oživí zítra Toulcův dvůr

Den stromů oživí zítra Toulcův dvůrPřijďte s dětmi ve středu 17. října oslavit na Toulcův dvůr Den stromů. Poznáte se s lidmi, kteří stromy i dřevo milují, umí o nich poutavě vyprávět a umí dřevu vdechnout nový život. Děti budou mít možnost sledovat práci řezbářů, jejichž výrobky si mohou i zakoupit. Tito umělci budou zároveň některé dílny lektorovat. Malým i velkým zájemcům zapůjčí pilku, dláto či nožík a odborně poradí jak se „poprat“ se špalíčkem dřeva, kouskem kůry či překližky, aby z toho vznikla drobnost, kterou si odnesou domů.

Na Českém Šternberku poznáte život na hradě za první republiky

Na Českém Šternberku poznáte život na hradě za první republikyVydejte se poznat život na Českém Šternberku ve dvacátých a třicátých letech! Zjistíte, jak funguje domácnost rodiny s devíti dětmi, která bydlí na středověkém hradě a která je potomkem jednoho z nejstarších českých rodů. Již potřinácté se 20. a 21. října hrad Český Šternberk zaplní historickými postavami spjatými s rodem Sternbergů. Šternberští zaměstnanci, jejich rodiny a přátelé se převtělí do obyvatel hradu v různých epochách a předvedou vám, že zdejší život umí být náročný i úsměvný a vyžaduje značnou dávku odvahy, empatie, diplomacie a také nadhled a smysl pro humor.

Objevte životní příběh cestovatele Emila Holuba v Holicích

Objevte životní příběh cestovatele Emila Holuba v Holicích Slavný cestovatel, holický rodák Dr. Emil Holub, podnikal ve druhé polovině 19. století objevné cesty do Afriky. Nejprve sám, později společně se svou manželkou Růženou. V neuvěřitelně těžkých podmínkách získával poznatky, které jsou dodnes ceněny po celém světě. Ač je to dávno, je dodnes symbolem českých cestovatelů. V holickém muzeu objevíte moderní expozici, kterou navrhl architekt a divadelník David Vávra. Ta se věnuje Emilu Holubovi, jeho sbírkám a africké přírodě. Přijďte se podívat!

Šestý ročník Valachy Tour skončí v sobotu - láká na dvě trasy a slunečné babí léto

Šestý ročník Valachy Tour skončí v sobotu - láká na dvě trasy a slunečné babí létoTerénním běžeckým závodem Běhej Valachy vyvrcholí v sobotu 20. října šestý ročník seriálu Valachy Tour ve Velkých Karlovicích. Předpověď počasí pro něj slibuje ideální podmínky. Závodníky čeká víkend s příjemným, na závěr října až nebývale teplým počasím, což v kombinaci s krásně zbarvenou beskydskou krajinou slibuje mimořádný sportovní zážitek.

Mezinárodní den archeologie v terénu i v muzejních sálech

Mezinárodní den archeologie v terénu i v muzejních sálechMáte rádi archeologii, archeoskanzeny a rádi odhalujete tajemství minulosti? Každoročně třetí sobotu v říjnu si svátek nejdobrodružnější vědy můžete užít i vy: koná se totiž Mezinárodní den archeologie a různé organizace napříč celým Českem nabízejí zajímavé programy a aktivity.

Víkend bude na Šiklově mlýně ve znamení motorkářského šílenství

Víkend bude na Šiklově mlýně ve znamení motorkářského šílenstvíPředposlední říjnový víkend 20. a 21. října bude na Šiklově mlýně ve Zvoli nad Pernštejnem určen motorkářům, jejich rodinám a také všem fanouškům. Proběhne zde poslední závod sezóny „MČR Enduro Open 2018“. Opět vás čeká úžasná podívaná na ty nejlepší jezdce. Pády ani odvážné sjezdy rozhodně nebudou chybět.

Semilský paroháč po roce opět pobaví malé i velké

Semilský paroháč po roce opět pobaví malé i velkéNevšední kulturní zážitky už po 20. nabídne přehlídka divadelních a loutkařských souborů v Semilech. Severočeské město zažije od 18. do 20. října 2018 tři dny plné pohádek, komedií a dobré hudby. Vydejte se na divadelní festival, kde místo tvrdých verdiktů poroty vládne pohoda a nekonečná zábava. Krom velkého množství pohádek se můžete těšit na commedii dell’arte Tři v tom, kterou uvede domácí soubor Studio Podio.

Mezinárodní den archeologie oslaví i na hradě Landštejn

Mezinárodní den archeologie oslaví i na hradě LandštejnČeská republika se stejně jako v loňském roce připojuje sérií aktivit k Mezinárodnímu dni archeologie, který připadá na víkend 20. a 21. října 2018. Slavit bude také jihočeský hrad Landštejn. Pro své návštěvníky si připravil komentované prohlídky s kastelánkou na téma nalezených kamenných artefaktů.

Dnes uplyne 150 let od narození Václava Klementa, spoluzakladatele slavné automobilky

Dnes uplyne 150 let od narození Václava Klementa, spoluzakladatele slavné automobilkyPrávě před 150 lety se narodil český technik a podnikatel, který společně s V. Laurinem vytvořil první český motocykl Slavia a posléze i automobil značky Laurin&Klement. Václav Klement přišel na svět 16. října 1868 ve Velvarech. Nejprve se stal knihkupcem a za svým povoláním se přestěhoval do Mladé Boleslavi. Tam začala roku 1895 nová etapa jeho života, když společně s V. Laurinem založil opravnu bicyklů a později i výrobnu jízdních kol. Odtud byl jen krůček k výrobě motocyklů – první prodejní motorka vyjela z dílny roku 1899, v roce 1905 osobní automobil. Kromě toho vyráběli také nákladní vozy, sanitky a poštovní vozy. V roce 1925 Klement s Laurinem podnik pordali a firma přešla do vlastnictví plzeňských Škodových závodů. Portál Kudy z nudy vám dnes přináší tipy na muzea a expozice, kde se s prvními automobily, pocházející z této legendární dílny pánů Klementa a Laurina, můžete setkat.

Poznejte historii zoologických zahrad v ČR

Poznejte historii zoologických zahrad v ČRVydejte se spolu s námi na cestu historií českých zoologických zahrad a poznejte jejich rekordy a kuriozity. Z původních místních zvěřinců, které často sloužily pouze pro vystavovatelské účely exotických i známějších zvířecích druhů, se postupně rozrostly do institucí jejichž cílem je nejen náplň volného času, ale především ochrana ohrožených druhů.

Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Prožijte podzim na vesnici v ZubrnicíchPřijďte si vyzkoušet staré zemědělské práce do skanzenu Zubrnice - o víkendu 20. a 21. října proběhne v historické vesničce nedaleko Ústí nad Labem akce s názvem Podzim na vesnici, v rámci které si můžete zkusit například výmlat obilí cepem, zpracování lnu, sušení ovoce v historické sušárně a nebude chybět ani sbírka zemědělské techniky.

Muzeum loutek v Plzni představuje nejstarší a nejkrásnější české loutky

Muzeum loutek v Plzni představuje nejstarší a nejkrásnější české loutky Máte malé děti a nevíte, co podniknout v nadcházejících chladnějších dnech? Máme pro vás tip: vyrazte do Muzea loutek v Plzni! Ani vy nebudete ochuzeni o krásný zážitek, zavzpomínáte na dětská léta a zajisté budete nadšeni nejméně tak, jako vaše děti. Plzeň je odedávno spojená s tradicí loutek a dobou kočovných loutkářů 19. století. Muzeum je zařízeno velmi moderně a nechybí ani interaktivní expozice. Stačí zmáčknout tlačítko a rázem se ocitnete v pohádkovém světě. Spustí se hudba a před očima vám ožijí loutky.

International Jazz Festival Praha je v plném proudu

International Jazz Festival Praha je v plném prouduPodobně jako k jarním měsícům v Praze patří festival vážné hudby Pražské Jaro, je podzim spojený s pořádáním Mezinárodního jazzového festivalu v jzzovém klubu Reduta. Série koncertů představuje jak mezinárodní umělce oceněné mnoha cenami včetně Grammy, tak špičky české jazzové scény. Letošní podzim je opět ve znamení světových hudebních hvězd a legend. International Jazz Festival Praha, jeden z nejstarších jazzových festivalů v Evropě, pořádá letos již 40. ročník a jako každý rok je pro všechny návštěvníky připravena po celý říjen velká porce špičkové hudby.

Anketa Strom roku zná svého vítěze: oslavte s ním Den stromů

Anketa Strom roku zná svého vítěze: oslavte s ním Den stromů Celosvětový svátek Dne stromů můžete oslavit docela obyčejnou procházkou do nejbližšího parku anebo společně s námi na některé z mnoha akcí. Dnem D je 20. říjen a stalo se tradicí, že se při této příležitosti oceňuje vítězný Strom roku. Letos se soutěž zaměřila na Stromy svobody.

TOP vinařským cílem roku 2018 jsou Templářské sklepy

TOP vinařským cílem roku 2018 jsou Templářské sklepyVítězem prestižní soutěže o nejpopulárnější TOP vinařský cíl se pro rok 2018 staly Templářské sklepy Čejkovice. Rozhodlo o tom hlasování veřejnosti, když příznivci vinařské turistiky organizátorům zaslali 21 300 platných hlasů.

Tipy kam o víkendu s dětmi

Tipy kam o víkendu s dětmiNevíte co s volným víkendem? Užijte si s dětmi zajímavý výlet. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, tvořivých dílen nebo na čerstvém vzduchu. Vydejte se na zajímavou výstavu, do zoo, podzimní výlet na hrady a zámky, za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.

Muzeum hlavního města Prahy si připomene 150. výročí narození Josefa Antonína Jíry, průkopníka pražské archelogie

Muzeum hlavního města Prahy si připomene 150. výročí narození Josefa Antonína Jíry, průkopníka pražské archelogieMuzeum hlavního města Prahy se připojuje v sobotu 20. října 2018 k oslavám Mezinárodního dne archeologie a zároveň si tak připomene 150. výročí narození Josefa Antonína Jíry, průkopníka pražské archelogie. Pro návštěvníky všech věkových kategorií bude připraven bohatý program.

Popřejte stromům k svátku!

Popřejte stromům k svátku!I stromy mají své dny. Den stromů připadá na 20. října, v České republice se začal slavit od roku 1906. Tradice navazuje na "Stromkové slavnosti", které se u nás hromadně pořádaly v první polovině minulého století. Obnovená tradice se opět probudila k životu v roce 2000. Den stromů má připomenout jak důležité pro naši planetu lesy a stromy jsou, že díky nim se udržuje příznivé bioklima pro život člověka. Oslavte tento den výletem do arboreta, parku nebo za zajímavým památným stromem. Nejen během víkendu se konají také nejrůznější akce, jako například komentované prohlídky parků, speciální parní jízda nebo rukodělné dílničky zaměřené na práci se dřevem.

Na posvícení do kouřimského skanzenu už tento víkend!

Na posvícení do kouřimského skanzenu už tento víkend!V Muzeu lidových staveb v Kouřimi je pro návštěvníky připravena tradiční podzimní akce na neděli 21. října. Návštěvníci slavnosti uvidí barokní lidový zvyk „stínání kohouta“, zrekonstruovaný podle záznamu z roku 1672 folklórním souborem Horačky, dozví se o jídle a hodování z povídání s Kamilou Skopovou, uslyší Jarmareční písně a "Písničky o posvícení" folklorního souboru Barunka a těšit se mohou také na malý jarmark, tradiční dobroty jako jsou řepánky, sváteční koláče či miletínské modlitbičky. Zajímavé budou také ukázky zpracování zelí.

Skandinávský dům láká na festival Dny Severu

Skandinávský dům láká na festival Dny SeveruPřichází severské podivno! Už 9. ročník multižánrového festivalu Dny Severu, který v Praze proběhne od 23. října do 1. listopadu 2018, poodkryje letos severská tabu. Během festivalu se letos uskuteční dvě spisovatelské besedy a těšit se můžete také na Severský divadelní večer. Festival se kromě Prahy uskuteční v lehce zeštíhlené podobě také v Brně.

Máte rádi stromy? Akce ve Zlíně vám udělá radost

Máte rádi stromy? Akce ve Zlíně vám udělá radostZážitkové lezení, procházka po parku s odborným výkladem, sázení stromků nebo floristická dílna. Takový bude již osmý ročník Stromových slavností ve Zlíně, které se uskuteční ve čtvrtek 18. a v pátek 19. října 2018. Program slavností je věnován oslavě mezinárodního Dne stromu, který se slaví 22. října.

V Zoo Olomouc si prohlédnete medojedy

V Zoo Olomouc si prohlédnete medojedyV pavilonu Kalahari olomoucké zoologické zahrady uvidíte nové obyvatelé, pár medojedů kapských. Jde o velmi zajímavá zvířata přivezená přímo z místa jejich přirozeného výskytu, tedy z Afriky.

Husobraní a Cider festival provoní Smíchovskou náplavku

Husobraní a Cider festival provoní Smíchovskou náplavkuNa Smíchovské náplavce se bude v sobotu 20. října hodovat! Hlavními aktérkami budou vynikající husy a kromě piva poteče proudem i cider. Těšit se můžete na tradiční i moderně pojaté recepty z husího masa, prodej husích specialit, jako jsou husí játra, husí sádlo, husí paštika nebo foie gras.

Vydejte se o víkendu na Pálavu za gulášem

Vydejte se o víkendu na Pálavu za gulášemV prostorách mikulovského Hotelu Zámeček propukne v sobotu 20. října gulášová přehlídka v podobě Mezinárodní soutěže o nejlepší kotlíkový guláš. Ochutnat budete moci mnoho typů gulášů (jelení, dančí, kozí, vinařský, prezidentův, mexický,..), degustovat degustovat mladá vína, zúčastnit se soutěže o největšího gulášového jedlíka, či Mistrovství ČR v „gůlání“ sudu na čas.

20 tipů, kam vyrazit na vánoční trhy 2018

20 tipů, kam vyrazit na vánoční trhy 2018Rozzářené ulice, veselý shon na vánočních trzích, slavnostní výzdoba, ale také nostalgické rozjímání a půvabné koledy přesvědčí i zaryté nepřátele svátků, že Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru a vánoční trhy 2018 se spoustou zábavy a kulturních zážitků. Máme pro vás velký přehled, kam se v Česku letos vydat na vánoční trh.

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?

Domeček, vila, zámek, tvrz i Hrádeček: víte, kde bydleli naši prezidenti?Na rozdíl od Spojených států a jiných zemí, kde má prezident jasně určené sídlo, si naše hlavy státu mohou svůj domov vybrat. Jako první se samozřejmě nabízí Pražský hrad, ale z našich prezidentů tam bydleli jen někteří. Víte, která místa zvolili a kam jezdili na letní byty? A který dům nejčastěji sloužil jako soukromé prezidentské sídlo?

50 tipů na víkend z celého Česka

50 tipů na víkend z celého ČeskaTipy na zajímevé akce o víkendu od pátku 19. do neděle 21. října 2018. Užijte si výlety za romantikou a poznáním, aktuální výstavy, zábavu s dětmi, podzimní gastronomické akce a inspiraci na skvělé zážitky z celé České republiky! Další možnosti pro podzimní výlety z kalendáře akcí snadno a rychle najdete v horním menu portálu Kudy z nudy.

České skiareály připravily na zimní sezónu 2018/19 mnoho novinek

České skiareály připravily na zimní sezónu 2018/19 mnoho novinekPropojení Skiareálu Klínovec – Neklid – Boží Dar, nová sjezdovka na Dolní Moravě, rozšířená skicrossová trať na Lipně anebo revoluční úprava sjezdových tratí systémem Snowsat ve Skiresortu Černá hora – Pec to je jen několik mamátkou vybraných vylepšení, které na české hory přináší blížící se zimní sezona. Pojďte s portálem Kudy z nudy objevit další novinky, které lyžařům chystají skiareály na zimu 2018/19.

Bubnování pro Bubny připomene první židovský transport vypravený z Prahy před 77 lety

Bubnování pro Bubny připomene první židovský transport vypravený z Prahy před 77 letyToto úterý 16. října 2018 přijdou stovky lidí i známé osobnosti, aby již popáté vyjádřily svůj občanský postoj a podporu Bubnování pro Bubny. V prostoru nádraží Praha-Bubny – v budoucím Památníku ticha Bubny – symbolicky zabubnují proti tichu mlčící většiny a připomenou si tak 77. výročí prvního židovského transportu vypraveného z tohoto místa.

České značky: Petrof vyrábí klavíry a piana již více než 150 let

České značky: Petrof vyrábí klavíry a piana již více než 150 letHraje na ně a zná je celý svět: značka Petrof má ve světě klavírů podobně skvělý zvuk jako Steinway či Bechstein. Na malý výlet do dějin společnosti se ale musíme vydat hluboko do minulosti. Začalo to v roce 1857, kdy osmnáctiletý Antonín Petrof odešel na zkušenou do Vídně a začal se učit řemeslu stavitele klavírů.

Vydejte se po stopách tajemných Templářů

Vydejte se po stopách tajemných TemplářůMálokterá organizace v dějinách vzbuzovala tolik emocí jako mocný řád křesťanských rytířů - Templářů. Vzhledem k tomu, že historie jejich řádu se psala necelých dvě stě let (od roku 1120 do roku 1312), je pozoruhodné, jak silný odkaz po sobě zanechali, a to dokonce i v Českých zemích. Jejich aktivita u nás spadá zejména do 13. století, tedy do dob jejich největšího ekonomického rozmachu v Evropě.

Tipy na muzea a galerie, kde rozhodně není nuda

Tipy na muzea a galerie, kde rozhodně není nudaPusťte problémy všedního dne z hlavy a pojďte poznávat a bavit se. Vybrat si můžete muzea a galerie, kde si lze nejen na exponáty sáhnout, ale i si s nimi pohrát, kde vaše děti mohou popustit uzdu své fantazii a něco dozvědět se něco zajímavého. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte na výlet plný zábavy a poučení pro celou rodinu.

Pět tipů na podzimní výlety do přírody po úzkých chodníčcích

Pět tipů na podzimní výlety do přírody po úzkých chodníčcíchTaké máte jako my na portálu Kudy z nudy rádi stezky, vedené po úzkých dřevěných chodníčcích? Jsou atraktivní, milují je zejména děti a hlavně jsou skvělou volbou pro nevlídné podzimní počasí. Kde tedy najdete místa, kde se nebudete muset ani v sychravých dnech po kolena brodit blátem?

Lovy beze zbraní aneb Vyfoť to!

Lovy beze zbraní aneb Vyfoť to!Díky dostupnosti kvalitních fotoaparátů jsou dnes digitální zrcadlovky rozšířenější než kdykoli předtím. O klasických digitálních fotoaparátech už ani nemluvíme, protože ty se staly naprostou samozřejmostí. A jaký jiný, než barevný podzimní čas, je tím nejlepším obdobím, kdy si focení jak se patří užít?

Mor: černá smrt a její tažení Evropou

Mor: černá smrt a její tažení EvropouKdyby v polovině 14. století existovala antibiotika, nemuselo by během následujících několika století zemřít sto milionů lidí. Takovou účtenku vystavily Evropě morové epidemie, které dnes připomínají morové sloupy a špitály, kostnice, zámecké expozice a další památky.

Báječné vyhlídky, pikniky, akce a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střech

Báječné vyhlídky, pikniky, akce a skvělé jídlo: vyzkoušejte neobvyklé vyhlídky z pražských střechAno čtete správně! Tentokrát vás neprotáhneme přes rampu u Pražského hradu k Hanavskému pavilonu, abyste si vychutnali nejkrásnější vyhlídková místa, nebudeme vás nutit šplhat do věží kostelů a vynecháme i petřínskou rozhlednu. Naším cílem budou kavárny, střešní zahrady a další lákadla přímo v centru Prahy.

Expozice ve Valašské dědině a Mlýnské dolině Valašského muzea v přírodě zůstávají mimořádně otevřené

Expozice ve Valašské dědině a Mlýnské dolině Valašského muzea v přírodě zůstávají mimořádně otevřenéPřicházející podzimní dny vybízejí k procházce po rozsáhlém areálu Valašského muzea v přírodě. Vedle areálu Dřevěného městečka jsou v tomto mimosezónním období přístupné exteriéry Valašské dědiny a Mlýnské doliny. Pro nadcházející víkendy, od 13. října až 18. listopadu 2018, připravilo Valašské muzeum v přírodě pro návštěvníky mimořádné otevření vybraných objektů.

Království romantických snílků: dvanáct tajemných skalních hradů

Království romantických snílků: dvanáct tajemných skalních hradůSluncem prozářené podzimní dny a záplavy barevného listí přímo svádí k toulkám přírodou – a málokterá místa vyniknou tak jako skalní hrady plné chodeb, temných síní, galerií a světniček, vyvrtaných ve skalách i nastavovaných zvenčí. Pojďte s portálem Kudy z nudy prozkoumat nejkrásnější skalní hrady! A protože na konci října většina z nich zavře brány a uloží se k zimnímu spánku, přidáme i pár míst, kam se můžete vypravit kdykoliv.

Tipy na vodní světy pro vodní lidi

Tipy na vodní světy pro vodní lidiJste vodní člověk? Nemůžete vydržet bez vody ani chvíli a každý den, který nestrávíte někde u bazénu či jiné vodní nádrže, považujete za ztracený? Jestli ano, jsou toto tipy na výlet právě pro vás. Koupaliště, bazény a akvaparky se v Česku množí jako houby po dešti, a tak je můžete postupně objíždět a zjišťovat, které z nich je nejlepší.


© kudyznudy.cz

Tipy na aktivity


© kudyznudy.cz

MAPA ROKU
Ocenění a značka kvality interaktivních plánů od Kartografické společnosti ČR.
Copyright © 2016 SmartGIS s.r.o.