Pro plnou funkčnost těchto stránek, stejně jako Interaktivních plánů dopravy, je potřeba mít zaplý JavaScript!

Tipy na akce

Andělé, koledy i medovina vás o svátcích čekají na Stezce korunami stromů

Andělé, koledy i medovina vás o svátcích čekají na Stezce korunami stromůLáká vás romantický výlet o Vánocích nebo pěkná procházka na Nový rok? Stezka korunami stromů Lipno, která je součástí Skiareálu Lipno, bude mít otevřeno i během vánočních svátků. Na 1. svátek vánoční tu pro vás připravili akci s názvem "Vánoční nadílka na Stezce korunami stromů", kdy tu potkáte od 12 do 14 hodin anděly, kteří budou nadělovat návštěvníkům malé dárky. Svá novoroční předsevzetí můžete stvrdit během tradičního výstupu 1. ledna 2018.

Tradiční české Vánoce si nelze představit bez vánočního kapra

Tradiční české Vánoce si nelze představit bez vánočního kapraNakupujte čerstvé ryby na Vánoce 2017 přímo u třeboňských rybářů. Tradičním místem pro nákup vánočního kapra od rybářů jsou sádky společnosti Rybářství Třeboň. Otevřeno je až do 24. prosince.

Prohlídky hradů a zámků vás potěší během adventu a Vánoc

Prohlídky hradů a zámků vás potěší během adventu a VánocVychutnejte si prohlídky hradů a zámků, které vás potěší romantickým nádechem starých časů a nevšední výzdoby. Dozvíte se mnoho o vánočních zvycích ve šlechtických rodinách.

25 tipů, kam za betlémy

25 tipů, kam za betlémyZvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.

Jeskyně hlásí: otevřeno máme i v zimě!

Jeskyně hlásí: otevřeno máme i v zimě!V Moravském krasu začala zima a návštěvníky v jeskyních vystřídali ti, kteří tam jsou doma: netopýři. Kvůli jejich nerušenému přezimování se na konci listopadu zavřely jeskyně Balcarka a Kateřinská, kam se podíváte zase až od března. Někde ale zůstalo dál otevřeno!

Přijďte do Národního technického muzea pouze za 50 Kč

Přijďte do Národního technického muzea pouze za 50 KčNa památku prezidenta Václava Havla (18. 12. 2011) bude v neděli 17. prosince 2017 po celý den vstup do Národního technického muzea pouze za 50 Kč.

Zavzpomínejte na Václava Havla

Zavzpomínejte na Václava HavlaOsmnáctého prosince uplyne šest let od úmrtí Václava Havla. Zavzpomínat na něj jako na prvního českého prezidenta i jako na disidenta můžete společně s jeho dalšími příznivci na různých akcích nebo v poněkud recesivním duchu, když si v pondělí 18. prosince ohrnete nohavice u kalhot.

Varhany: kde uslyšíte ty nejstarší a největší?

Varhany: kde uslyšíte ty nejstarší a největší?Varhanní festivaly a koncerty jsou skvělou příležitostí k prozkoumání pozoruhodných hudebních nástrojů, které, ač jsou téměř v každém kostele, často přehlížíme. Jak vlastně varhany vznikly, odkud k nám varhanní tradice přišly a kde objevíte skutečně unikátní nástroje?

Přineste si domů Betlémské světlo!

Přineste si domů Betlémské světlo!Brněnští skauti opět po roce dovezli Betlémské světlo do České republiky do Brna z vídeňského luteránského kostela a v neděli 17. prosince pak budou "světlonoši" plamínek pokoje a míru rozvážet vlaky Českých drah po celé republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami a že na ně někdo myslí.

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařů

Vydejte se po stopách slavných českých lyžařůČesko se pyšní mnoha sportovci, kteří jsou díky svým výkonům slavní daleko za hranicemi. Jedním z proslavených odvětví je sjezdové a běžecké lyžování. Hvězdami sjezdového lyžování jsou bezesporu Ondřej Bank a Šárka Záhrobská, na běžkách nás zase skvěle reprezentuje Lukáš Bauer a legendární českou závodnicí na běžkách se stala Kateřina Neumannová. Zveme vás na místa, kde tito slavní čeští lyžaři začínali. Třeba je tam při tréninku potkáte i dnes.

Za unikátními betlémy nejen do muzea

Za unikátními betlémy nejen do muzeaVánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy - najdete je například v Horní Lideči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.

Užijte si Lednicko-valtický areál se svařeným vínem

Užijte si Lednicko-valtický areál se svařeným vínemNecháte se nalákat k romantické plavbě parkem lednického zámku? Plavby po ramenech řeky Dyje, provázené výkladem o historii a zajímavostech bývalého lichtenštejnského panství si můžete vychutnat po celou zimu. Uzavřené a vyhřívané lodě o prosincových víkendech vyplouvají od 10 do 15 v půlhodinových intervalech. Doba plavby je 40 minut, v ceně lodního lístku je pohárek svařáku nebo čaje.

Tipy na zajímavé akce v Praze a okolí na tento víkend

Tipy na zajímavé akce v Praze a okolí na tento víkendV Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend, zajímavé výlety a novinky? Nechte se inspirovat našimi tipy na aktuální víkend: 16. až 17. prosince 2017. Další akce a inspiraci na výlety z Prahy i do Prahy a ze středních Čech najdete na Kudy z nudy snadno v horním menu "Kalendář akcí".

50 tipů z celého Česka... aneb zajímavé akce na víkend

50 tipů z celého Česka... aneb zajímavé akce na víkendTipy na akce od pátku 15. 12. do neděle 17. 12. 2017. Užijte si výlety za zimní romantikou, aktuální výstavy, zábavu s dětmi, gastronomické akce a inspiraci na skvělé adventní zážitky z celé České republiky! Další možnosti pro výlety z kalendáře akcí snadno a rychle najdete v horním menu portálu Kudy z nudy.

Schované v lese: procházky k dobře utajeným památkám

Schované v lese: procházky k dobře utajeným památkámZážitky z objevování neznámého a prapodivného: přesně to vás čeká, pokud se s portálem Kudy z nudy vypravíte na pár míst, skrytých lidským očím. Jsou pitoreskní a zvláštní, romantická i strašidelná, jedno ale mají společné: zná je opravdu jen málokdo.

Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajině

Stonehenge, kamenné kruhy a další mystická místa v krajiněK originálnímu Stonehenge u anglického Salisbury to máte kapku z ruky, ale víte, že v Česku objevíte několik napodobenin a celou řadu obdobných artefaktů? Rozdíl je jediný: nevznikly před mnoha tisíci let, ale celkem nedávno. Určitě se vám ale budou líbit a přátelům můžete poslat pozdrav s hádankou: víte, kde to je?

Jeden z netradičních betlémů uvidíte v Máslovicích

Jeden z netradičních betlémů uvidíte v MáslovicíchBetlémy můžou být různorodé. Ze dřeva, slámy nebo třeba živé. Už jste ale někdy viděli betlém, který je celý z másla? Betlém z tohoto vpravdě raritního "materiálu" objevíte v Muzeu másla v Máslovicích, kde je v době adventní již tradičně k vidění. Betlém je vyrobený z cca 14 kg másla, obsahuje přes 150 figurek, zvoničku a tři chaloupky. K vidění bude v muzeu až do začátku února 2018.

Na Špičáku přibývají další otevřené sjezdovky, začalo i večerní lyžování

Na Špičáku přibývají další otevřené sjezdovky, začalo i večerní lyžováníS výjimkou černé Šance a několika dílčích úseků, již má šumavský Ski&Bike Špičák otevřenu většinu sjezdovek v areálu. Leží na nich 40 až 75 cm sněhu v kombinaci přírodního s technickým. Stále navíc probíhá zasněžování a sem tam něco připadne. V pracovních dnech tohoto týdne byly tratě volné a vůbec nikde se nečekalo ani na vleky. Zkuste přijet na Špičák o víkendu a užijte si krásné lyžování!

Kde se natáčely nové vánoční pohádky? Zveme vás na zámky, do skanzenů a do nebe

Kde se natáčely nové vánoční pohádky? Zveme vás na zámky, do skanzenů a do nebeKdo měl štěstí, tomu se při jarní návštěvě skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska naskytla neobvyklá podívaná: čerti zkrátka byli všude, v chaloupkách, zahrádkách i stodolách. Nešlo o invazi z pekla, to se tu jen natáčela nová vánoční pohádka. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat tam, kde vznikaly pohádkové příběhy pro letošní Vánoce.

Krkonošské muzeum v Jilemnici zve k předvánoční návštěvě

Krkonošské muzeum v Jilemnici zve k předvánoční návštěvěKrkonošské muzeum Správy KRNAP v Jilemnici v předvánočním čase připravilo tři nové výstavy. Můžete se vydat Za třpytem Vánoc, nebo se přijít podívat na Broumovskou kopii Turínského plátna či poslechnout Adventní vyprávění.

Areál Monínec otevře celou hlavní sjezdovku již v pátek večer

Areál Monínec otevře celou hlavní sjezdovku již v pátek večerAreál Monínec spustí provoz hlavní sjezdovky již tento pátek 15. prosince večer v 18.00 hodin. O víkendu 16. – 17. prosince pak bude tato sjezdovka pro veřejnost otevřena od rána od 9.00 do 16.00 hodin. Na denní lyžování se všechny vleky včetně lanové dráhy rozjedou opět od pátku 22. prosince. Od té doby již bude také hlavní sjezdovka jezdit každý den.

Akce pro třetí adventní víkend s vánočním i nevánočním laděním

Akce pro třetí adventní víkend s vánočním i nevánočním laděnímUž máte uklizeno, napečeno, nakoupeno a zabaleno? Pak vám gratulujeme: přípravu na letošní Vánoce jste zvládli na jedničku s hvězdičkou a zasloužíte si odměnu. Na portálu Kudy z nudy nabízíme odměny v podobě výletů do vánočně nazdobených skanzenů, na hrady a zámky… anebo někam úplně jinam.

Vánoční tipy, kde můžete vidět živý betlém

Vánoční tipy, kde můžete vidět živý betlémPokud máte rádi klasické Vánoce, určitě s nimi máte spojené i betlémy. Pokud se nespokojíte s doma postaveným betlémem nebo výstavou betlémů, zkuste se vypravit za některým z živých betlémů. Nejvíce jich můžete vidět o vánočních svátcích.

V Planetáriu Praha se děti setkají s Aničkou a Nebešťánkem. Dospělí ocení Perfect Sky

V Planetáriu Praha se děti setkají s Aničkou a Nebešťánkem. Dospělí ocení Perfect SkyOd soboty 16. 12. se můžete opět v Planetáriu Praha vidět s Nebešťánkem a hločičkou Aničkou, kteří zažívají všelijaká dobrodružství. Dospělé návštěvníky potěší, že pražské planetárium se posunulo v kvalitě projekce oblohy. Od 12. prosince je zde nainstalovaný doplněk projekčního systému, který automaticky zajišťuje správné sesazení obrazu na kopuli.

Skiareál Ještěd startuje sezónu večerním lyžováním

Skiareál Ještěd startuje sezónu večerním lyžovánímKlimatické podmínky umožňují výrobu technického sněhu průběžně od začátku prosince a tak si fandové lyžování mohou začít připravovat vybavení. Lyžařské středisko Ještěd otevře sjezdovku F10 již tento pátek 15. prosince večer. V provozu bude pokračovat po celý víkend i přes den za speciální ceny.

Karlštejnský královský advent láká na poslední adventní neděli

Karlštejnský královský advent láká na poslední adventní neděliKrálovský advent na Karlštejně probudil ze zimního spánku řadu karlštejnských muzeí a památek. Na adventrní program se můžete těšit na náměstí pod hradem, nebude chybět karlštejnský jarmark, karlštejnské víno, karlštejnská muzejní stezka i vystoupení tanečních, pěveckých a hudebních souborů. Skvělým tipem na výlet je i samotný hrad Karlštejn, kde si v neděli 17. prosince poslechnete Českou mši vánoční, která zazní hradem v 17 a poté ještě v 19 hodin.

10 tipů na výstavy s vánoční tematikou

10 tipů na výstavy s vánoční tematikouHledáte místo, kde zavzpomínat na vánoční atmosféru? Zajímají vás tradiční vánoční zvyky? Chcete se i po svátcích vydat za kulturou a chybí vám inspirace? Máme pro vás tipy, které výstavy s vánoční tematikou by vás mohly zaujmout.

O víkendu můžete v rožnovském skanzenu navštívit živý betlém

O víkendu můžete v rožnovském skanzenu navštívit živý betlém Tu pravou vánoční atmosféru určitě navodí o víkendu „Živý betlém“ ve Valašském muzeu. Na lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia sv. Matouše, která se odehraje ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se můžete těšit v sobotu a v neděli 16. a 17. prosince 2017 od 17:00 hodin.

Nalaďte se na vánoční svátky, České doteky hudby rozezní adventní Prahu

Nalaďte se na vánoční svátky, České doteky hudby rozezní adventní PrahuPražský hrad, Obecní dům, Novoměstská radnice, Rudolfinum nebo kostel sv. Šimona a Judy - to jsou místa, která rozezní největší zimní festival klasické hudby na území hlavního města Prahy! Jestliže hledáte skvělý tip na vánoční dárek pro milovníky klasiky pozvěte je na některý z koncertů pražského mezinárodního hudebního festivalu České doteky hudby, který nabídne vrcholnou klasickou hudbu mnoha žánrů a stylů: starou i moderní, orchestrální i komorní. Festival se letos odehrává od 16. prosince 2017 až do 6. ledna 2018.

Na pražské náplavce najdete originální Lázně na Lodi

Na pražské náplavce najdete originální Lázně na LodiFenomén lázeňství má v Praze, zejména v okolí Vltavy, velkou tradici. Lázně na Lodi nabízí finskou saunu s jedinečným výhledem na Hradčany. Kapacita je 15 osob, k dispozici je i hygienické zázemí a vnitřní i venkovní odpočívárna. Lázně najdete na parníku zakotveném na náplavce na úrovni tramvajové zastávky Výtoň.

Za kouzlem Vánoc se vydejte na zámek Slatiňany

Za kouzlem Vánoc se vydejte na zámek SlatiňanyZapomeňte na předvánoční stres a shon a přijeďte podlehnout kouzelné zimní atmosféře slatiňanského zámku. Čekají vás přepychově zařízené a vánočně vyzdobené pokoje, ve kterých trávila před polovinou minulého století nejradostnější dny v roce knížecí rodina. Speciální prohlídky se zde konají o víkendu 16. až 17. prosince a poté od soboty 23. do úterý 26. 12. 2017.

Zámek v Zákupech se otevírá o adventu návštěvníkům

Zámek v Zákupech se otevírá o adventu návštěvníkůmTěsně před Vánoci nabízí zámek v Zákupech prohlídku vánočně vyzdobených interiérů někdejší císařské habsburské rezidence. Komponovaný vánoční program je připraven na sobotu 16. prosince a neděli 17. prosince 2017.

Adventní atmosféru nabídne víkend na zámku v Děčíně

Adventní atmosféru nabídne víkend na zámku v DěčíněPokud chcete tento víkend vyrazit s rodinou na výlet, doporučujeme podívat se na sever Čech, kde se můžete v sobotu 16. 12. 2017 setkat opět s panem knížetem a paní kněžnou. Dětem budou číst pohádky a o přestávce se budou vyrábět lucerničky na betlémské světlo, které přivezou již tradičně děčínští skauti. Zámecké pohádkové odpoledne probíhá v sálech západního křídla od 15 hod. Vstupenky je vhodné předem rezervovat.

Přijďte si do plzeňské zoo na živý betlém a o Vánocích chytit zlatou rybku

Přijďte si do plzeňské zoo na živý betlém a o Vánocích chytit zlatou rybkuBohatý adventní program chystá také plzeňská zoo. O třetí adventní sobotě se můžete podívat na tradiční hraný a zpívaný betlém, který na statku Lüftnerka začíná 16. prosince 2017 v 15 hodin. Štědrý den v zoo nabídne tradiční chytání zlaté rybky, která dokáže splnit leckteré dětské přání. Čeká vás vánoční naučná stezka o další dárky pod stromeček, jesličky na pamlsky pro zvířátka a samozřejmě kolem poledního Štědrý den u šimpanzů. Zlatá rybka se bude chytat i v poslední den roku, stejně tak bude připravena naučná stezka o zajímavé ceny.

Kryštofovo údolí zdobí betlém s téměř třímetrovými postavami

Kryštofovo údolí zdobí betlém s téměř třímetrovými postavamiV Kryštofově Údolí na Liberecku stojí po celé adventní a vánoční období opět velký venkovní betlém. Rozměrné dílo s až třímetrovými postavami vytvořil malíř Josef Jíra. Tradice výroby betlémů v Kryštofově Údolí je stará 150 let. Venkovní betlém najdete nedaleko muzea v blízkosti místního orloje, jehož autorem je výtvarník a řezbář Václav Plechatý. Muzeum betlémů vás přivítá každý víkend mezi 13 a 16 hodinou. Orloj bude nasvícen každý den od 16:00 do 22:00 hodin až do 1. ledna, na svém místě bude postaven přibližně do půlky února. Návštěvu Kryštofova Údolí je možné spojit s návštěvou kostelíka, kde se každou neděli koná mše.

Tipy na třetí adventní víkend v Praze

Tipy na třetí adventní víkend v PrazeZima přináší do Prahy sváteční atmosféru a neopakovatelné kouzlo. Všude vládne vánoční nálada, slavnostní výzdoba a rozsvícené vánoční stromky, trhy, svařené víno a tradiční sladkosti. Vyberte si z našich 20 tipů pro adventní neděli!

Vypravte se na adventní trh v broumovském klášteře

Vypravte se na adventní trh v broumovském klášteřePřijďte si do areálu broumovského kláštera vychutnat krásnou vánoční atmosféru spojenou s prodejem regionálních produktů (maso, sýry, medy...), čerstvého pečiva, vánočních stromků, živých kaprů, ukázkou řemesel a bohatým občerstvením. Trhy v neděli 17. prosince doplní i adventní dílna, kde si zájemci vyrobí bavlněnou tašku s originálním potiskem. Přístupná bude od 10:00 do 12:00 hodin, v mezipatře v knihtiskařské dílně. Trh si lze zpříjemnit také zajímavými Adventními prohlídkami kláštera.

Zahájení lyžařské sezony v Harrachově se chystá již tento víkend

Zahájení lyžařské sezony v Harrachově se chystá  již tento víkendV Harrachově, jednom z nejznámějších středisku zimních sportů se chystá zahájení zahájení lyžařské sezony 2017/2018, které se bude konat v sobotu 16. 12. 2017 od 10:00 hodin u dolní stanice lanové dráhy Delta. Budete si moci zalyžovat za akční ceny, ale také otestovat nové modely lyží nebo si poslechnout koncert Olgy Lounové.

Vánoce na zámku v Telči zpestří o víkendu živý betlém

Vánoce na zámku v Telči zpestří o víkendu živý betlémŽivý betlém tradičně zpestřuje atmosféru v Telči. Komponovaný pořad v podání zhruba šedesáti účinkujících různých věkových kategorií v autentických kostýmech za doprovodu živé hudby vychází z biblického příběhu o narození Ježíše a klanění tří králů. Tradiční lidové koledy, říkadla a tance v podání folklórního souboru Podjavořičan a dětského souboru Kvítek můžete vidět 16. - 17. 12. 2017.

Na střeše Galerie Harfa se opět bruslí

Na střeše Galerie Harfa se opět bruslíMilovníci bruslení mohou již sedmou sezonu na střeše Galerie Harfa navštívit ledové kluziště. Rozloha 600 metrů čtverečních poskytuje dostatečný prostor pro bruslení jak dětem, tak dospělým. Bruslí se denně od 15.00 do 18.30 hodin. Večerní veřejné bruslení je v sobotu od 19.00 do 20.30 hodin. Přijďte si užít klasickou ledovou plochu!


© kudyznudy.cz

Tipy na aktivity


© kudyznudy.cz

MAPA ROKU
Ocenění a značka kvality interaktivních plánů od Kartografické společnosti ČR.
Copyright © 2016 SmartGIS s.r.o.